Aktualności prawno-gospodarcze SPG

   Ustawa o zwrocie zawieszonych emerytur trafi do Sejmu

Na 40. posiedzeniu Senat podjął uchwałę w tej sprawie. Nowelizacja ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw została przygotowana przez senacką Komisję Ustawodawczą.

Stanowi ona wykonanie obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r., w którym za niekonstytucyjne zostały uznane przepisy nakazujące rozwiązać umowę o pracę również tym osobom, które wcześniej nabyły prawo do emerytury - zobacz w Aktualnościach z 14 listopada 2012 r. (K 2/2012).
Nowelizacja przewiduje możliwość złożenia przez emeryta wniosku o wypłatę świadczeń, wraz z odsetkami, za cały okres, w którym były one zawieszone na podstawie niekonstytucyjnego przepisu. Jeśli emeryt uzyskał już część lub całość zawieszonych świadczeń, na podstawie dotychczasowych przepisów stosowanych z uwzględnieniem wyroku TK, to w tym zakresie nie będzie mógł dochodzić już świadczeń na podstawie proponowanej ustawy.

Zdecydowano się na uzupełnienie stosownymi przepisami ustawy z 2010 r., a nie na wydanie nowego aktu, gdyż zakwestionowany przepis, z uwzględnieniem wyroku TK jest w praktyce orzeczniczej sądów podstawą rozstrzygnięć.

Źródło: www.senat.gov.pl.

wstecz

Przeczytaj także
Senat pracuje nad przepisami dot. zdrowej żywności w szkołach
Przewidują one, że w szkołach i przedszkolach nie będzie można sprzedawać, podawać i reklamować niezdrowej żywości np. chipsów czy fast foodów. Grupy produktów spożywczych, które będzie można sprzedawać dzieciom i młodzieży, określi w rozporządzeniu Minister Zdrowia.

więcej

Senat poprawił nowelizację dot. handlu węglem kamiennym
W myśl aktu handel węglem kamiennym będzie wymagał uzyskania koncesji od Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Jedna z senackich poprawek zaznacza, że udzielane firmom koncesje dotyczą obrotu węglem, a nie tylko przywozu. Kolejna określa, że obowiązek koncesyjny dotyczy firm, których obrót węglem kamiennym przekracza 1 mln 200 tys. euro.

więcej

Masz pytania?

22 572 99 99

    bok@lexisnexis.pl